VPN a sledovanie zahraničných programov

Na internete je veľmi obvyklé, že po spustení videa na zahraničnej stránke sa zobrazí iba správa, že z vašej krajiny nie je možné daný program sledovať. Dôvod je jednoduchý – prevádzkovateľ stránky z vašej IP adresy zistil krajinu, z ktorej sa pripájate a zamedzil vám zobrazenie obsahu. Riešením tejto situácie je inštalácia kvalitného VPN klienta.

Prečo nie je možné sledovať zahraničné programy z vašej krajiny? Z autorských a licenčných dôvodov. Poskytovatelia obsahu vlastnia licencie či práva výlučne len pre určitý región alebo krajinu. Ak teda navštívite webovú stránku televízie alebo použijete jej aplikáciu, dostanete len správu typu „Naše služby nie sú v tejto krajine dostupné“. V horšom prípade sa ani nedostanete na domovskú stránku webu.

Obmedzenia závisia od vašej geografickej polohy. Poskytovateľ služby veľmi jednoducho dokáže zistiť, kde sa každý používateľ nachádza. Bežnou praxou je použitie techník geolokácie. Najobľúbenejšie je skontrolovať IP adresu používateľa oproti bielej listine (alebo čiernej listine). Výsledok tejto kontroly určuje, či systém schváli alebo zamietne prístup k obsahu.

Nikdy však nie je príliš neskoro obísť tieto obmedzenia. Riešením je inštalácia VPN klienta na vašom počítači. Pomocou neho odblokujete živé televízne vysielanie v akejkoľvek krajine v priebehu niekoľkých minút a to odkiaľkoľvek.

Virtuálna súkromná sieť (VPN) je softvér, ktorý dokáže jednoducho povedané virtuálne zmeniť vašu polohu kdekoľvek na svete. Presnejšie povedané – nie kdekoľvek, ale všade tam, kde sieť VPN ponúka server.

Keď sa pripájate k serveru VPN, tento funguje ako sprostredkovateľ medzi vašim zariadením a webovou stránkou, ktorú chcete osloviť. Celá vaša prevádzka prechádza cez tento server, ktorý navštívi webové stránky vo vašom mene.

Ak sa napríklad pripojíte cez server vo Veľkej Británii, tak cieľová stránka bude „vidieť“ iba to, že sa pripája zariadenie z územia Veľkej Británie a umožní mu tak prístup k jeho obsahu.

Pre lepšie pochopenie si pozrite nasledujúce video s využitím obľúbeného VPN klienta NordVPN.

 

Viac príbehov
Vyberáme dôveryhodnú VPN: Čo porovnávať a na čo si dať pozor?