Surfshark – veľká recenzia bezpečnej VPN služby (2021)

Surfshark je jednou z najmladších VPN služieb, keď na trh bola uvedená iba v roku 2018. Napriek tomu, že je v oblasti VPN relatívnym nováčikom, tak si za veľmi krátky dokázala vytvoriť veľmi dobré meno. A ako sme zistili v našej recenzii, táto VPN ponúka veľmi pôsobivé výsledky testov s vysokými rýchlosťami pripojenia a pokročilými bezpečnostnými funkciami.

1. Podpora všetkých operačných systémov a neobmedzené pripojenia

Aj napriek mladému veku má Surfshark vo svojom portfóliu skvelú zostavu aplikácií pre všetky veľké operačné systémy a zariadenia. To je skutočne dôležité, najmä s rastúcou popularitou streamovania online obsahu. Medzi podporované systémy patria:

 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
 • Android
 • iOS
 • rozšírenia prehliadačov (Chrome, Firefox)
 • Amazon Fire TV
 • Apple TV
 • ďalšie smart televízory (pozri web stránku Surfshark pre detailné informácie)
 • hracie konzoly Playstation a Xbox

Neobmedzený počet pripojených zariadení

Ďalšou veľkou výhodou Surfsharku je neobmedzený počet zariadení, ktoré môžete v jednom čase k službe pripojiť. Vo svete VPN je bežné, že cez jeden účet sa môže pripojiť maximálne tri až šesť zariadení. Neobmedzený počet pripojení ponúka aj služba Perfect Privacy, ale tá je výrazne nákladnejšia ako Surfshark.

Oficiálne stránky služby uvádzajú:

Našim zákazníkom ponúkame exkluzívnu službu – naša VPN vám umožňuje pripojiť všetky vaše zariadenia naraz a to bez obmedzenia ich počtu.

Táto politika skutočne odlišuje Surfshark od iných veľkých VPN služieb.

2. Prísne zásady ochrany súkromia od Surfshark

Surfshark odvádza skvelú prácu pri zabezpečovaní ochrany súkromia zákazníkov. Svoju základňu má na Britských Panenských ostrovoch (BPO), podobne ako ExpressVPN. Toto je vynikajúca jurisdikcia v oblasti ochrany súkromia, ktorá je bezpečne mimo aliancie piatich očí. BPO je politicky a právne nezávislá a má prísne zákony na ochranu súkromia. Toto z neho robí obľúbenú jurisdikciu pre bankovníctvo a všetky ďalšie spoločnosti, ktoré sa zameriavajú na ochranu súkromia.

Ďalším dôležitým hľadiskom je protokolovanie. Mnoho krajín po celom svete implementuje zákony, ktoré ochromujú šifrovanie a ochranu údajov. Vidíme to napríklad v Austrálii a Veľkej Británii. Na západe sú aktuálne v platnosti rôzne zákony, ktoré prikazujú internetovým poskytovateľom uchovávať údaje o vašej aktivite na internete. Surfshark svojim umiestnením môže lepšie chrániť súkromie svojich používateľov. Vyberáme z ich webových stránok:

Sídlime na Britských Panenských ostrovoch, čo nám umožňuje prevádzkovať VPN úplne bez protokolov. Nezhromažďujeme žiadne informácie, ktoré by nám umožňovali získať informácie ako napríklad kto ste alebo čo robíte v online priestore.

Rovnako ako mnoho iných VPN sietí a technologických spoločností, aj Surfshark má tím ľudí pracujúcich po celom svete.

Aké údaje o vás Surfshark zbiera?

Prečítali sme si Zásady ochrany osobných údajov a Podmienky služby a tu sú základné informácie:

Surfshark neuchováva žiadne protokoly, ktoré by mohli identifikovať používateľa alebo jeho aktivity online. (Nezaznamenávajú sa žiadne IP adresy a ani aktivity používateľov na internete.)

Aplikácie SurfShark majú možnosť automaticky zasielať spoločnosti „správy o chybách“, ale táto možnosť je anonymizovaná a dá sa ľahko deaktivovať v nastaveniach.

A keď už sa venujeme téme protokolovania VPN, určite sa vyhnite službám, ktoré v minulosti podviedli svojich zákazníkov, protokolovali ich aktivitu na webe a neskôr dáta poskytli príslušným dozorným orgánom. Sem patria napríklad IPVanish a PureVPN.

Jurisdikcia
Holandsko
Počet serverov
3200
Protokolovanie
žiadne
Podpora
24/7 živý čet
Refundácia
30 dní

3. Funkcie bezpečného šifrovania a ochrany pred únikmi dát

Na šifrovanie využíva Surfshark priemyselný štandard šifry AES-256-GCM (Galois / Counter Mode) s výmenou kľúčov RSA-2048. Surfshark navyše ponúka nasledujúce VPN protokoly:

OpenVPN – OpenVPN je všeobecne považovaný za „zlatý štandard“, pretože ponúka slušný výkon a je otvoreným zdrojom. Všeobecne je považovaný za veľmi bezpečný.
WireGuard – WireGuard je najnovší prírastok do Surfsharku a ponúka najvyššiu rýchlosť i najnovšie šifrovacie technológie.
IKEv2 – považuje sa za veľmi bezpečný protokol s výborným výkonom. Aj keď zvyčajne prekonáva OpenVPN, nejde o otvorený zdroj, čo je veľkou nevýhodou tohto protokolu.

Podľa toho, ktorú aplikáciu Surfshark používate, si môžete vybrať jeden z dostupných protokolov VPN priamo v nastaveniach aplikácie. Surfshark v súčasnosti podporuje protokol WireGuard v systémoch Windows, Mac OS, Android a iOS. V systéme Linux vyjde podpora WireGuard neskôr v tomto roku.

Prepínač odpojenia

Prepínač odpojenia zablokuje prenos, ak dôjde k výpadku vásho pripojenia cez VPN. To zaisťuje, že vaša poloha a IP adresa zostanú chránené, a to aj v prípade, že pripojenie VPN zlyhá (z akéhokoľvek dôvodu). Prepínač odpojenia je predvolene zapnutý a tiež ho nájdete v nastaveniach.

Túto funkciu nájdete v aplikáciách Surfshark pre Windows, Mac OS, Android a iOS. Otestovali sme ju v aplikácii pre Windows a všetko fungovalo dobre.

Testy únikov dát (neboli nájdené žiadne úniky)

Pre túto recenziu sme tiež otestovali klientov Windows a Mac OS prostredníctvom niekoľkých základných testov a kontrol. Nenašli sme žiadne úniky adresy IP a ani úniky cez DNS. V našich testoch skrátka všetko fungovalo veľmi dobre.

Aplikácia SurfShark pre Mac OS si v našich testoch tiež počínala dobre, neboli identifikované žiadne netesnosti ani chyby.

4. Surfshark a podpora protokolu WireGuard s vysokými rýchlosťami

Jeden z najväčších prínosov Surfsharku v poslednej dobe je implementácia protokolu WireGuard. Môžete ho aktivovať priamo v nastaveniach aplikácie.

Výhody používania tohto protokolu:

Veľmi vysoké rýchlosti pripojenia
Takmer okamžité pripojenia na VPN servery
Plynulé prechody medzi sieťami bez straty pripojenia VPN
Najnovšie aktualizácie šifrovacej technológie
Malý kód, ktorý sa ľahšie audituje a aktualizuje

Pozrime sa bližšie na testy rýchlostí s aktivovaným protokolom WireGuard.

Všetky testy sme realizovali na sieti s rýchlosťou okolo 90 Mbps.

Najprv sme vybrali server najbližšie k našej polohe na Slovensku a nameraná rýchlosť bola 77 Mbps (15% pokles rýchlosti).

Surfshark Slovensko

Pokračovali sme serverom v Londýne, ktorý dokonca vykazoval vyššie rýchlosti ako ten na Slovensku – takmer 86 Mbps (5% pokles rýchlosti).

Surfshark Veľká Británia

Ani americký server (New York) príliš nezaostával a vykazoval výbornú rýchlosť 75 Mbps (17% pokles rýchlosti).

Surfshark USA

A ako bonus sme si zvolili server v austrálskom Melbourne a ani tu sme neboli nameranými rýchlosťami sklamaní – 72 Mbps (20% pokles rýchlosti).

Surfshark Austrália

Uvedené rýchlosti patrili k najvyšším zo všetkých VPN, ktoré sme kedy na našich stránkach testovali. Podobne dobré čísla sme namerali iba u ďalších dvoch poskytovateľov – NordVPN a ExpressVPN.

Jednoduchá rada na záver – ak chcete so Surfshark dosiahnuť najvyššie rýchlosti, jednoducho použite protokol WireGuard.

5. Surfshark prešiel nezávislým auditom tretej strany

Mnoho VPN sietí pracuje na budovaní dôvery v tomto rýchlo rastúcom odvetví tým, že sa podrobí externým auditom. Surfshark ide s týmto (pozitívnym) trendom. Prešiel auditom vykonaným spoločnosťou Cure53, renomovanou firmou v oblasti kybernetickej bezpečnosti so sídlom v Nemecku. Záver auditu Cure53 bol nasledujúci:

Výsledky auditu Surfshark spoločnosťou Cure53 stavajú rozšírenia pre Android a iOS do veľmi dobrého svetla. Dvaja členovia tímu Cure53, ktorí produkty preskúmali v novembri 2018, môžu len konštatovať, že testované aplikácie pôsobia veľmi robustným dojmom a nie sú vystavené žiadnym problémom v oblasti súkromia a ani v rámci všeobecných bezpečnostných aspektov.

Existuje tiež niekoľko overených VPN služieb, ktoré prešli externými auditmi, aby sa overilo, že o svojich zákazníkoch naozaj nezbierajú žiadne dáta. Surfshark takýmto testom ešte neprešiel.

6. Veľká a bezpečná sieť serverov pracujúcich na RAM diskoch

Minulý rok spravil Surfshark obrovský pokrok v oblasti svojej infraštruktúry a svojich serverov prepol do RAM módu. To znamená, že už nepoužívajú žiadne pevné disky. Nešlo o žiadnu jednoduchý záležitosť – ide o siet 3 200 serverov v 63 krajinách sveta.

Používa Surfshark virtuálne servery?

Najskôr si definujme, o čom hovoríme. O virtuálnom umiestnení servera hovoríme vtedy, ak sa server má nachádzať napríklad v Čile, ale v skutočnosti sa nachádza niekde inde, napríklad v USA.

Počas našich testov využíval Surfshark niekoľko virtuálnych serverov. Spoločnosť je však v tomto smere absolútne transparentná a jasne oznamuje virtuálne umiestnenia serverov vo svojich aplikáciách (na rozdiel napríklad od služby HideMyAss). Virtuálne umiestnenia v klientoch Surfshark sú označené znakom „V“.

7. CleanWeb (blokovač reklám) a Whitelister (rozdelenie tunela)

Surfshark má vo svojich aplikáciách dve ďalšie skvelé funkcionality. Najprv si povedzme viac o funkcii CleanWeb.

CleanWeb filtruje z web stránok všetky reklamy a sledovacie kódy. Toto sa deje ešte na úrovni VPN serverov a k vám do prehliadača už prichádza výstup bez tohto nepríjemného obsahu. Táto služba tiež zablokuje všetky domény, ktoré sa nachádzajú na čiernych zoznamoch a u ktorých hrozí, že by mohli obsahovať malware či iné škodlivé aplikácie.

Táto funkcia je dostupná pre Windows, Mac OS, Android i iOS.

Podobnú funkciu poskytuje aj NordVPN pod názvom CyberSec.

Whitelister (rozdelenie tunela)

Pomocou funkcie Whitelister si môžete vybrať, ktoré aplikácie alebo web stránky nepôjdu cez službu VPN.

To môže byť v určitých prípadoch veľmi užitočné. Napríklad ak používate aplikácie, pri ktorých jednoznačne nepotrebujete, aby prenosy dát cez internet boli šifrované, môžete pre ne službu VPN vypnúť.

8. Surfshark pracuje dobre s Netflixom a ďalšími streamovacími službami

Ak potrebujete dobrú VPN pre Netflix, Surfshark je solídna voľba. Ponúkajú prístup k 16+ regionálnym knižniciam Netflix vrátane všetkých najpopulárnejších oblastí, ako je Netflix USA, Veľká Británia, Kanada, Nemecko, Francúzsko, Japonsko, Kórea a ďalšie. Rozhodli sme sa vyskúšať schopnosť Surfsharku odblokovať americké a britské knižnice Netflix a všetko fungovalo perfektne.

Kvalita streamovania bola tiež dokonalá bez akýchkoľvek prerušení. To sa dalo očakávať vzhľadom na namerané vysoké rýchlosti a spoľahlivé pripojenie.

Okrem Netflixu je Surfshark skvelou všestrannou VPN na streamovanie a podporuje mnoho ďalších služieb vrátane BBC iPlayer, Disney Plus, Hulu, DAZN a ďalších. V najnovšej aktualizácii testov VPN pre BBC iPlayer sme zistili, že Surfshark je jednou z mála služieb, ktoré stále bez problémov zvládajú aj túto atraktívnu službu.

9. Surfshark Multi-hop VPN plus extra funkcionality

Surfshark má v ponuke viacskokovú funkcionalitu, pri ktorej sa k internetu pripájate až dva rôzne VPN servery. V čase písania tejto recenzie mal Surfshark v ponuke štrnásť takýchto konfigurácií. Túto funkciu si môžete vybrať priamo v aplikáciách v časti Lokality > MultiHop.

Ak hľadáte ešte viac šifrovania a ochrany súkromia nad rámec prepojenia cez jeden server, tak túto možnosť môžete využiť. Musíte však počítať s tým, že rýchlosti budú o niečo nižšie ako pri jednoskokových serveroch.

Extra platené funkcionality

Surfshark tiež ponúka niekoľko funkcionalít, za ktoré si už však budete musieť priplatiť – 99 centov za mesiac používania.

Surfshark Alert – notifikácie v reálnom čase, že váš email alebo heslo boli hacknuté.
Surfshark Search – inkognito vyhľadávač, ktorý na sto percent skrýva, čo na webe hľadáte. Tu však musíme dodať, že na internete nájdete viacero privátnych vyhľadávačov, ktoré sú zadarmo.

10. Excelentné ceny a záruka vrátenia peňazí

Surfshark je zrejme najlacnejšou VPN na trhu, ktorá ponúka takéto vysoko kvalitné služby. Nižšie si môžete pozrieť aktuálne ceny pri mesačnom, ročnom a dvojročnom pláne.

 • Surfshark predplatné

 • ZľavaZľava
 • Cena celkomCena celkom
 • Záruka vrátenia peňazíZáruka vrátenia peňazí
 • Počet zariadeníPočet zariadení
 • 2 roky

 • 2,09

  za mesiac

 • Zľavaušetríte 81%
 • Cena celkom54,34 €
 • Záruka vrátenia peňazí30 dní
 • Počet zariadeníneobmedzený
 • 1 rok

 • 3,49

  za mesiac

 • Zľavaušetríte 69%
 • Cena celkom41,88 €
 • Záruka vrátenia peňazí30 dní
 • Počet zariadeníneobmedzený
 • 1 mesiac

 • 11,29

  za mesiac

 • Zľavaušetríte 0%
 • Cena celkom11,29 € každý mesiac
 • Záruka vrátenia peňazí30 dní
 • Počet zariadeníneobmedzený

Platiť môžete kreditnými a debetnými kartami, ale tiež aj cez PayPal, Google Pay, Amazon Pay alebo kryptomenami.

Surfshark vracia peniaze do 30 dní

Surfshark vám ponúka 30-dňové vrátenie peňazí, ak so službou nebudete spokojný a to pri všetkých typoch predplatného.

11. Surfshark a živá podpora cez čet 24/7

Počas našich testov sme viackrát kontaktovali podporu cez živý čet. Vždy sme sa dokázali spojiť do niekoľkých sekúnd a podpora bola vždy veľmi nápomocná. Žiadne problémy sme v tomto smere nezaznamenali.

12. Torrenting a cenzúra VPN

Surfshark ponúka vysoké rýchlosti (s využitím protokolu WireGuard) a žiadne protokolovanie. Aj preto je vhodnou možnosťou pre P2P sťahovanie.

Služba tiež ponúka funkcionalitu NoBorders, aby dokázala obísť reštrikcie a cenzúru v niektorých krajinách. Toto môže byť užitočné napríklad v Číne alebo Spojených Arabských Emirátoch.

Surfshark recenzia
Surfshark – veľká recenzia bezpečnej VPN služby (2021)
Záverečné hodnotenie
Mladá VPN služba, ktorá ako kométa vletela na VPN a okamžite si pre seba získala jednu z líderských pozícií. VPN, ktorá vás oslní výbornou funkcionalitou, skvelými rýchlosťami, neobmedzeným počtom pripojených zariadení a veľmi priaznivou cenou.
Bezpečnosť
100
Rýchlosť
100
Funkcionalita
95
Podpora
100
Pozitíva
Neobmedzené pripojenie zariadení
Prísne zásady ochrany súkromia
Funkcie bezpečného šifrovania a ochrany pred únikmi
Podpora protokolu WireGuard (s vysokými rýchlosťami)
Prešiel nezávislým bezpečnostným auditom
Veľká a bezpečná sieť serverov pracujúcich na RAM diskoch
Funkcie CleanWeb (blokovanie reklám) a Whitelister (rozdelený tunel)
Spolupracuje s Netflixom a ďalšími streamovacími službami
Multi-hop VPN plus ďalšie funkcie
Vynikajúce ceny a záruka vrátenia peňazí
Podpora 24/7 formou živého četu
Negatíva
Pomalšie rýchlosti cez protokol OpenVPN
Obmedzená podpora VPN smerovačov (routerov)
99
Excelentný
VPN OCHRANA PRE KAŽDÉHO
Logo