ProtonVPN – veľká recenzia bezpečnej VPN služby (2022)

100
Excelentná VPN služba

S produktom ProtonVPN získate výbornú VPN službu. Ak si vystačíte aj s limitovanou rýchlosťou, potom môžete siahnuť aj po verzii zadarmo pre jedno zariadenie a tromi krajinami pripojenia.

Spoločnosť Proton Technologies AG sídliaca vo Švajčiarsku nie je na trhu žiadnym nováčikom, ale ide o veľmi renomovanú spoločnosť v oblasti ochrany osobných údajov. Už dlhší čas na trhu ponúka produkt ProtonMail, s ktorým môžete bezpečne prijímať a odosielať mailové správy. Teraz sa rozhodla vstúpiť aj do segmentu VPN služieb s produktom ProtonVPN.

ProtonVPN
Jurisdikcia
Švajčiarsko
Počet serverov
698 v 44 krajinách
Protokolovanie
žiadne
Podpora
e-mail
Refundácia
30 dní

Ako sme uviedli na začiatku článku, tak ProtonVPN môžete používať aj zadarmo, aj keď vo výrazne limitovanej verzii (3 krajiny, limitovaná rýchlosť, 1 zariadenie). V platených verziách získate plnú funkcionalitu a môžete si zvoliť tri typy predplatného.

Predplatné BASIC už podporuje všetky dostupné krajiny s plnou rýchlosťou, dve zariadenia a siete P2P. V predplatnom PLUS nájdete aj funkcionalitu Secure Core (viac v článku) a pripojenie až pre päť zariadení. Napokon prémiové predplatné VISIONARY ponúka pripojenie až pre 10 zariadení a navyše aj produkt ProtonMail.

1. Užitočné funkcie ochrany osobných údajov (a žiadne úniky dát)

ProtonVPN obsahuje niektoré užitočné funkcie na ochranu osobných údajov a zabezpečenia vášho pripojenia.

Ponúka dobré nastavenia proti úniku dát pomocou aplikácií pre Windows a Mac OS, ktoré sme otestovali. Okrem prepínača Kill Switch (vypnutie pripojenia k internetu v prípade výpadku VPN) a ochrany proti úniku cez DNS (DNS Leak Protection), klienti pre Windows a Android tiež ponúkajú aj funkcionalitu rozdeleného tunela (Split Tunneling). Tá vám umožní, že niektoré aplikácie môžete smerovať cez tunel VPN a niektoré môžu ísť mimo neho (v prípade aplikácií, ktoré nepotrebujú zabezpečenie).

ProtonVPN tiež ponúka nastavenia pre automatické pripojenie, spustenie aplikácie pri štarte systému či výber protokolu (UDP alebo TCP). Všetky tieto funkcionality počas nášho testu fungovali bez problémov. Tiež sme počas našich testov nezistili žiadne úniky dát.

Windows klient a Linux využívajú protokol OpenVPN. Aplikácie Mac OS, Android a iOS využívajú protokol IKEv2. Oba sú považované za bezpečné VPN protokoly.

ProtonVPN používa na šifrovanie AES-256-CBC spolu s overením HMAC SHA-512.

Navyše od januára 2020 je z ProtonVPN otvorený zdroj (open source), t.j. zdrojové kódy aplikácie pre všetky systémy sú dostupné úplne pre každého.

2. ProtonVPN s veľmi bezpečnou serverovou sieťou (Secure Core)

ProtonVPN prevádzkuje celú svoju sieť na vlastných (dedikovaných) serveroch. Toto je skvelá správa z hľadiska bezpečnosti i výkonu (oproti virtuálnym serverom).

Jedinečným aspektom ProtonVPN je ich implementácia tzv. Secure Core.

Funkcia Secure Core je v podstate konfigurácia, ktorá vašu prevádzku presmeruje až cez dva VPN servery  a tým výrazne zvýši zabezpečenie vášho pripojenia. Prevádzka je najprv smerovaná cez servery vo Švajčiarsku, Švédsku alebo na Islande, potom prejde na druhý VPN server VPN a až potom opustí šifrovaný tunel.

Hlavnou výhodou serverov Secure Core je to, že poskytujú ďalšiu vrstvu ochrany. Servery v horeuvedených krajinách sa nachádzajú v prísne strážených dátových centrách. Napríklad dátové centrum vo Švajčiarsku sa nachádza 1000 metrov pod zemou v bývalom kryte švajčiarskej armády.

Funkcionalita Secure Core je dostupná pre predplatné Plus a Visionary. Pri takto vysoko bezpečnom pripojení však treba počítať s tým, že rýchlosť sa zníži o niečo viac ako pri klasickom pripojení cez jeden VPN server. Napriek tomu boli rýchlosti internetu uspokojujúce.

3. Dobrá jurisdikcia i zásady ochrany osobných údajov

ProtonVPN sídli vo Švajčiarsku a je produktom spoločnosti ProtonVPN AG. Švajčiarsko je dobrá jurisdikcia v oblasti ochrany osobných údajov a nie je súčasťou aliancie piatich, deviatich či 14 očí. Ako je uvedené na webovej stránke ProtonVPN:

Sídlime vo Švajčiarsku, ktoré má jeden z najsilnejších zákonov na ochranu súkromia na svete. Švajčiarsko tiež nespadá do jurisdikcie EÚ a USA a nie je členom aliancie štrnástich očí.

Z obchodného hľadiska je ProtonVPN samostatnou entitou ako ProtonMail. Stále však patrí do tej istej materskej organizácie Proton Technologies AG so sídlom v Ženeve.

ProtonVPN sa opisuje ako poskytovateľ VPN bez akýchkoľvek protokolov o aktivitách používateľov. Jedinou informáciou, ​​ktorú uchovávajú, sú časové značky:

ProtonVPN rešpektuje súkromie svojich používateľov a presadzuje zásady neprotokolovania. To znamená, že vaše pripojenia VPN zostávajú súkromné ​​a neuchovávame informácie o vašich pripojeniach a navštívených webových stránkach.

Za účelom zabezpečenia vášho účtu ukladáme iba jedinú časovú pečiatku a to kedy ste sa prihlásili k svojmu účtu. Neuchovávame však žiadne informácie o tom, odkiaľ ste sa prihlásili alebo ako dlho ste boli prihlásení.

Táto časová pečiatka neobsahuje žiadne identifikačné informácie, ako je vaša IP adresa alebo vaša poloha a obsahuje iba čas a dátum prihlásenia.

Pokiaľ teda ide iba o jednu časovú pečiatku, tak rozhodne nie je dôvod na žiadne obavy.

4. ProtonVPN má používateľsky prívetivé aplikácie

ProtonVPN ponúka veľmi peknú zostavu aplikácií, ktoré sú užívateľsky prívetivé a výborne vybavené. Usporiadanie a dizajn sú skvelé a tiež sa nám veľmi páčila téma tmavého režimu. Spojenie sa vo všeobecnosti nadväzovalo rýchlo a nevyskytli sa žiadne zásadné problémy.

ProtonVPN ponúka vyhradených klientov (aplikácie) pre všetky zariadenia či operačné systémy. V závislosti od operačného systému môžete ProtonVPN používať prostredníctvom vlastnej aplikácie alebo natívne, napríklad pomocou protokolu IKEv2 v systéme iOS. ProtonVPN v súčasnosti nepodporuje protokol WireGuard, ktorý sa stále vyvíja.

ProtonVPN má tiež nástroj príkazového riadku pre Linux. Ak potrebujete VPN pre Mac, môžete použiť klienta ProtonVPN pre Mac OS alebo sa tiež môžete pripojiť natívne s protokolom IKEv2.

Celkovo hodnotíme aplikácie ProtonVPN veľmi pozitívne a od roku 2017, kedy boli prvýkrát vydané, prešli naozaj veľkými vylepšeniami.

 • ProtonVPN predplatné

 • ZľavaZľava
 • Cena celkomCena celkom
 • Záruka vrátenia peňazíZáruka vrátenia peňazí
 • Počet zariadeníPočet zariadení
 • 2 roky (Basic)

 • 3,29

  za mesiac

 • Zľavaušetríte 33%
 • Cena celkom79 €
 • Záruka vrátenia peňazí30 dní
 • Počet zariadení2
 • 2 roky (Plus)

 • 6,63

  za mesiac

 • Zľavaušetríte 33%
 • Cena celkom159 €
 • Záruka vrátenia peňazí30 dní
 • Počet zariadení10
 • 2 roky (Visionary)

 • 19,96

  za mesiac

 • Zľavaušetríte 33%
 • Cena celkom479 €
 • Záruka vrátenia peňazí30 dní
 • Počet zariadení10, v cene aj služba ProtonMail

5. ProtonVPN pracuje s Netflixom

ProtonVPN pracuje s Netflixom v rôznych regiónoch. Ako uvádzajú na webovej stránke:

Používatelia ProtonVPN môžu bezpečne sledovať americký Netflix, keď sú pripojení k akémukoľvek serveru ProtonVPN umiestnenému v USA. Tieto servery sú k dispozícii pre predplatiteľov Plus a Visionary. Pre najrýchlejšie a najspoľahlivejšie pripojenie sa pripojte k serveru, ktorý je najbližšie k vášmu aktuálnemu umiestneniu.

Testovali sme americký Netflix so serverom ProtonVPN v New Yorku a nemali sme žiadne problémy. Rýchlosti pripojenia boli v čase testovania dostatočné.

6. Rýchla a profesionálna podpora cez e-mail

ProtonVPN ponúka podporu prostredníctvom e-mailu. Na ich webovej stránke sa nachádzajú aj rôzne články a príručky, v ktorých nájdete užitočné odpovede na bežné otázky.

Použili sme kontaktný formulár na odoslanie rôznych otázok, aby sme otestovali čas odozvy podpory.

Celkovo sme boli s podporou spokojní. Naše otázky boli zvyčajne zodpovedané v ten istý deň ako boli odoslané.

V minulosti bola podpora kritizovaná kvôli oneskoreným časom odozvy (niekoľko dní) a aj preto v tomto smere registrujeme výrazné zlepšenie. Škoda však, že chýba podpora živého četu.

7. Transparentná spoločnosť s dobrou minulosťou

Nie je žiadnym tajomstvom, že Proton Technologies, vrátane ich produktov ProtonVPN a ProtonMail, má vynikajúcu povesť v komunite pre ochranu súkromia. Je to tiež spoločnosť, ktorá je veľmi transparentná a vedú ju renomovaní ľudia, ktorí sa často stretávajú s verejnosťou.

Ako je uvedené vyššie, ProtonVPN a ProtonMail spadajú pod materskú spoločnosť Proton Technologies AG so sídlom v Ženeve vo Švajčiarsku. Generálnym riaditeľom spoločností je Andy Yen.

8. ProtonVPN – kolísajúce rýchlosti pripojenia na niektorých serveroch

Služba od svojho vzniku výrazne zvýšila rýchlosti svojej siete, ale zároveň to stále nie je to najrýchlejšie, čo vo svete VPN môžeme nájsť.

Všetky rýchlosti sme merali na optickej sieti  s rýchlosťou 160 Mbps z našej lokality v Maďarsku.

Pri pripojení na server vo Švajčiarsku sme dosiahli rýchlosť 152 Mbps, čo bol excelentný výsledok.

Na serveri v Taliansku sme však namerali iba 22 Mbps.

Nasledovalo Švédsko s rýchlosťou 60 Mbps a Francúzsko s rýchlosťou 149 Mbps.

V Európe rýchlosti kolísali, ale celkovo to nebolo zlé.

Na serveroch v USA a Kanade sme namerali 29 Mbps (New York), ale aj 137 Mbps (Virginia).

V Texase sme namerali slušných 122 Mbps a v New Jersey sme klesli na 13 Mbps.

Vo všeobecnosti namerané rýchlosti nebol zlé, ale stále je tu aj priestor na zlepšenie.

9. ProtonVPN – cena za službu vyššia ako u konkurencie (pri plnom prístupe)

ProtonVPN je veľmi zaujímavý prípad, pokiaľ ide o ceny. Na jednej strane ponúka aj bezplatnú službu, ale na druhej strane, ak chcete získať všetky funkcie a prístup k celej serverovej sieti, musíte si kúpiť minimálne predplatné Plus, ktoré stojí 8 dolárov mesačne.

Pre tých, ktorí chcú maximálnu bezpečnosť a súkromie, odporúčame odber služby Plus, pretože poskytuje prístup k sieti serverov Secure Core.

Ak sa zaobídete s bežným zabezpečním a pripojením pre dve zariadenia, tak vám bude postačovať predplatné Basic za prijateľné 4 doláre.

Plán Visionary je drahý, ale môže byť vhodný, ak chcete kombinované riešenie pre VPN a zároveň bezpečnú e-mailovú službu, to všetko zhrnuté do jedného predplatného.

Aj keď ProtonVPN nie je lacná VPN, tak určite nie je ani najdrahšie, s akou sme sa kedy stretli.

10. Ďalšie zistenia z testovania ProtonVPN

Za predplatné môžete zaplatiť kreditnými kartami, cez PayPal ale aj kryptomenami.

Počas prvých 30 dní môžete požiadať o refundáciu platby. Nejde však o stopercentnú refundáciu, ale o vrátenie platby za alikvótnu časť zostávajúceho počtu dní predplatného. Ak si napríklad kúpite predplatné Plus za 8 dolárov a budete ho používať 15 dní, tak vám spoločnosť vráti 4 doláre.

VPN službu je možné používať aj pre torrenting, ale nie v bezplatnej verzii.

Služba nie je dostupná v Číne – nevie obísť blokáciu miestnej vlády.

11. Odporúčame službu ProtonVPN?

Áno. Od svojho spustenia v roku 2017 zaznamenal výrazné pokroky a dobre sa vysporiadala s problémami a chybami, ktoré ju sprevádzali pri spustení do prevádzky.

ProtonVPN má svojim používateľom čo ponúknuť a hoci ešte nepatrí medzi absolútnu špičku medzi VPN službami, v ďalších rokoch môžeme očakávať jej ďalšie výrazné napredovanie.

ProtonVPN Recenzia
ProtonVPN – veľká recenzia bezpečnej VPN služby (2022)
Záverečné hodnotenie
ProtonVPN spravila v kalendárnom roku 2021 obrovský progres a ponúka skvelý pomer výkon/cena. Rýchlosť a počet serverov patria k tomu najlepšiemu čo môžeme nájsť na trhu VPN služieb. V blízkej budúcnosti môžeme očakávať ďalší výrazný rast.
Bezpečnosť
100
Rýchlosť
100
Funkcionalita
100
Podpora
100
Pozitíva
Dostupná aj limitovaná verzia zadarmo
Renomovaná spoločnosť a dobrá vízia smerom do budúcnosti
Užitočné funkcie ochrany osobných údajov bez únikov dát
Bezpečná serverová sieť (Secure Core)
Dobrá jurisdikcia a žiadne protokolovanie
Kvalitné a používateľsky prívetivé aplikácie
Pracuje s Netflixom a pri platenej verzii podporuje torrenting
Profesionálna podpora cez e-mail
Negatíva
Vyššia cena
100
Excelentná VPN služba

Tags:

VPN OCHRANA PRE KAŽDÉHO
Logo