Prečo začať používať VPN ešte dnes (3. časť) – Obídenie geoblokácie

Aj tématika sprístupnenia lokálneho obsahu samozrejme opäť súvisí s vašou IP adresou. Z vašej adresy totiž server vie zistiť z akej krajiny a dokonca i mesta a približnej polohy k jeho stránkam pristupujete.

Ak máte slovenskú IP adresu, potom môžete sledovať napríklad živé vysielanie slovenskej verejnoprávnej televízie.

Ak sa však pripojíte v zahraničí, tak je vám pridelená IP adresa patriaca do danej krajiny. Ak sa v tomto prípade pripojíte na stránky RTVS, tak už vysielanie nespustíte.

Ak chcete so slovenskou IP adresou sledovať BBC, máte smolu. Rovnako ak chcete sledovať programy amerických televízií cez služby ako je Netflix alebo Hulu. Je to veľmi častá praktika prevádzkovateľov web stránok a to samozrejme nielen pri televíznych operátoroch.

Pripojením cez VPN môžete tieto nepríjemné obmedzenia obísť. Poskytovatelia VPN služieb majú veľmi často servery v mnohých krajinách.

Chcete sledovať BBC? Pripojíte sa cez britský server. Chcete sledovať relácie na Hulu? Pripojíte sa cez americký server. Ste v zahraničí a chcete sledovať RTVS? Pripojíte sa cez slovenský server.

Chcete si pozrieť zostrihy zápasov Premier League na amerických serveroch NBC Sports? Nie je problém. Po pripojení cez americký VPN server sa namiesto hlášky „Tento obsah nie je dostupný vo vašej krajine“ spustí požadované video.

Tu však treba podotknúť, že Slovensko je menšou krajinou, takže nie každý poskytovateľ VPN tu má server. Všetci prevádzkovatelia VPN na našich stránkach však na Slovensku umiestnené servery majú.

Viac príbehov
Prečo začať používať VPN ešte dnes (5. časť) – Zdieľanie dát