IPVanish – recenzia VPN prevádzkovateľa

Dobrá VPN pre menej náročného používateľa

IPVanish je jedným z najznámejších VPN poskytovateľov na trhu vďaka veľkej sieti serverov a dobrej reputácii medzi používateľmi, ktorí najčastejšie využívajú aplikáciu Kodi a torrenting (P2P zdieľanie).

Sieť obsahuje viac ako 700 serverov na každom kontinente. Najsilnejšie zastúpenie má samozrejme Európa (87) a Severná Amerika (77). Niekoľko serverov nájdeme aj v rámci Ázie, Afriky a Južnej Ameriky (4), ale primárne sa poskytovateľ sústredí na zákazníkov z Európy a USA.

Najnižšia mesačná cena je 10 $, pri ročnom predplatnom získate 46-percentný zľavu a mesačná platba sa zníži na veľmi príjemných 6,49 $ za mesiac. Platiť môžete platobnými kartami alebo cez službu PayPal. V prípade, že so službou nie ste spokojný, môžete zažiadať o vrátenie peňazí do 7 dní od zakúpenia.

Jurisdikcia
USA
Počet serverov
750

Softvér a nastavenia

IPVanish je veľmi jednoduchý na používanie. Po registrácii a platbe si stiahnete softvér pre svoje zariadenie, prihlásite sa svojou e-mailovou adresou a heslom a pripojíte sa k vybranému serveru. Inštalácia prebehla rýchlo a bez problémov, po inštalácii ale bolo treba aktualizovať ovládač pre protokol OpenVPN, čo zabralo niekoľko minút.

Okrem OpenVPN si môžete alternatívne zvoliť aj menej bezpečné protokoly L2TP alebo PPTP. IPVanish podporuje aj klientov Mac, Android a iOS. K sieti sa pripojíte paralelne až s piatimi zariadeniami.

Počas používania sme zaznamenali niekoľko problémov so zamŕzaním aplikácie a niekoľkokrát sa systém výrazne spomalil.

IPVanish klientovi ponúka rýchle pripojenie k najrýchlejšiemu dostupnému serveru a tak zákazník nemusí pracne prehľadávať zoznam serverov. Bohužiaľ, často nás aplikácia pripojila k serveru v rovnakej krajine ako bola naša reálna IP adresa. Z pohľadu rýchlosti ide naozaj o najlepšie riešenie, ak však hľadáte niečo viac ako bezpečnosť a anonymitu, tak sa musíte pripojiť na server mimo svojej krajiny.

Dobrou funkciou je rýchle pripojenie na streamovacie a herné servery v Severnej Amerike. Musíte však mať naozaj veľmi rýchle a kvalitné pripojenie k internetu.

Funguje IPVanish s Netflixom?

Netflix ponúka americkým používateľom oveľa kvalitnejší obsah ako v iných krajinách kde pôsobí. Nie je preto žiadnym prekvapením, že ľudia sa k nemu snažia pripojiť cez VPN služby. V tomto smere vám však IPVanish neposlúži, keďže túto službu nepodporuje.

Pre aplikáciu Kodi a torrenting patrí medzi špičku, ale ak hľadáte službu pre pripojenie na Netflix, musíte skúsiť niektorú z dvojice služieb ExpressVPN alebo NordVPN.

Servery a rýchlosť

Otestovali sme pripojenia na niekoľko serverov zo siete IPVanish. Pripojenie bolo na začiatku pomalšie, avšak postupne sa rýchlosť zlepšovala. Pri pripojení na server v Amsterdame bola rýchlosť sťahovania 5,61 Mbps a rýchlosť uploadu 1,61 Mbps.

IPVanish má výborné pokrytie v rámci Severnej Ameriky, ale rýchlosti boli o niečo nižšie ako pri konkurenčných službách. Na serveri v Los Angeles sme zaznamenali rýchlosť sťahovania 3,77 a rýchlosť uploadu 0,45 Mbps. So serverom v New Yorku sme dosiahli o niečo lepšie čísla – 4,89 pre download a 1,46 Mbps pre upload.

IPVanish tiež ponúka službu „Periodic IP Change“, ktorá umožňuje nastaviť pravidelnú zmenu IP adresy po určitom časovom intervale. To je dobrá možnosť pre používateľov, ktorí nechcú byť na jednej adrese príliš dlhý čas.

Záverečné hodnotenie

IPVanish je dobrá VPN služba, ktorá nepatrí do skupiny najlepších poskytovateľov (ExpressVPN, NordVPN), ale svojim pomerom výkon/cena neurazí a poskytne menej náročným používateľom dostatočne kvalitnú a bezpečnú funkcionalitu.

IPVanish uvádza, že neprotokoluje aktivitu používateľov na sieti. Spoločnosť však sídli v USA a musí sa tak riadiť zákonmi tejto krajiny.

Počet serverov7.5
Rýchlosť pripojenia8.5
Bezpečnosť9
Jurisdikcia7
Protokolovanie7
Torrenting a Netflix7
Klient (aplikácia)8.5
Funkcionalita8.5
Zákaznícka podpora9
Cena8.5
Pozitíva
Slušné rýchlosti pripojenia
Povoľuje torrenting
Pracuje s Netflix
Neprotokoluje prevádzku
Silné kryptovanie
Niektoré servery povoľujú pripojenie na Netflix
Negatíva
Spoločnosť sídli v USA
Relatívne vysoká cena
8.1
Dobrý
Záverečné hodnotenie
IPVanish má k dispozícii veľmi slušné množstvo serverov a neloguje vašu aktivitu na internete. Pre nenáročného používateľa ide o výber s dobrým pomerom výkon vs cena.
More Stories
Ako funguje a aké sú výhody VPN pripojenia? [VIDEO]